Dowiedziono, że oddawanie się lekturze ćwiczy i usprawnia nasz mózg. Poprawia umiejętności językowe, rozwija kreatywność i inteligencję. Pomaga lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Dostarcza cennych inspiracji i dobrych wzorców. Uczy, jak pokonywać trudności i właściwie interpretować emocje. Czytanie poszerza wiedzę, kształtuje poglądy. Jest bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu, alternatywą dla Internetu i gier komputerowych. Przyczyn, dla których warto czytać jest oczywiście znacznie więcej.
Oto co na ten temat mówi prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” – pani Irena Koźmińska: „Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. […]Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.”
Zachęcam Państwa do rozmów z dziećmi na temat czytania oraz przeczytanych książek, wyrabiania w dzieciach nawyku korzystania z księgozbioru szkolnej biblioteki, a także innych bibliotek oraz księgarń.
Gorąco zachęcamy do odwiedzania szkolnej biblioteki i korzystania z jej bogatego księgozbioru. Czytając sami, dajecie Państwo dobry przykład swoim dzieciom i zachęcajcie do samodzielnego kontaktu z książką.
***
Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.” – Cyceron
Biblioteka szkolna.