13 lutego 2020 r.  w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy podczas obchodów Miejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu po raz siódmy uczniowie VII i VIII Liceum Ogólnokształcącego zadali pytania o Przeszłość i o Przyszłość.


O Przeszłość, ponieważ zagłada Żydów podczas II wojny światowej była zjawiskiem bez precedensu; zjawiskiem totalnym i jednocześnie irracjonalnym. Zagłada, która wydarzyła się w sercu cywilizowanej Europy nie ma racjonalnego wytłumaczenia.

O Przyszłość, ponieważ po wojnie Ci, którzy przeżyli musieli wrócić do Życia. Życia, które już nigdy miało nie być takie jak wcześniej. Większość z nich straciła wszystko – począwszy od domów po najbliższych. Dom, co prawda, można odbudować. Postawić go gdziekolwiek. Zmarłych nikt już nie przywróci.


O Przyszłość, ponieważ jako narody, społeczności i zwyczajnie – jako ludzie – nie odrobiliśmy lekcji z Holokaustu. I pozwalamy, by wokół nas na nowo pojawił się język nienawiści znany z czasów Zagłady. Naszym największym przewinieniem wobec drugiego człowieka jest obojętność.