W dniach 20-22 listopada 2024 roku Bydgoszcz gościła młodych historyków z całej Polski na I Ogólnopolskiej Młodzieżowej Konferencji Historycznej „Ktoś tutaj był…”. To wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane przez Międzyszkolne Laboratorium Humanistyczne przy VII i VIII Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, przyciągnęło uwagę zarówno uczniów, jak i ekspertów.
Temat konferencji skupiał się na niezwykle ważkim aspekcie naszej historii – wpływie mniejszości narodowych na rozwój lokalnych społeczności. Młodzi badacze zgłębiali zagadnienia związane z wkładam różnych kultur w budowanie bogatej mozaiki naszego kraju.
Uczestnicy konferencji, reprezentujący szkoły z Kalisza, Radomia, Włocławka, Zgierza i Warszawy, zaprezentowali wyniki swoich badań, które były owocem wielu miesięcy pracy. Ich prezentacje poruszały serca i umysły, skłaniając do refleksji nad znaczeniem różnorodności kulturowej w naszym społeczeństwie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Swoje wsparcie konferencji udzielili również: Wydział Historyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Delegatura IPN w Bydgoszczy, Młyny Rothera oraz Kino Jeremi.
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości oraz dyskusji na temat ważnych kwestii związanych z historią i dziedzictwem kulturowym. Młodzi historycy mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach i wycieczkach po Bydgoszczy.
Sukces konferencji to przede wszystkim zasługa młodych badaczy, którzy z pasją i zaangażowaniem podjęli się trudnego zadania. To również dowód na to, że młodzi ludzie są zainteresowani historią i chcą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu świadomości historycznej.
Organizatorzy konferencji są niezwykle dumni z osiągniętego sukcesu. To wydarzenie pokazało, że młodzi ludzie mają wiele do powiedzenia i są gotowi podejmować wyzwania.
I Ogólnopolska Młodzieżowa Konferencja Historyczna „Ktoś tutaj był…” to nie tylko podsumowanie dotychczasowych badań, ale także inspiracja do dalszych działań. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa stanie się tradycją i przyczyni się do rozwoju zainteresowania historią wśród młodych ludzi.