Trwają prace grupy Rady SU nad projektem "Silence Hate". Dzisiaj możemy powiedzieć, że kolejny etap za nami. Dziękujemy Blackfish Studio za ogromne wsparcie i pomoc w nagraniu materiału filmowego, który ma być przykładem narracji alternatywnej.Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli pochwalić się efektem końcowym.

Aneta Plewa
Joanna Mazurek


Dnia 17 listopada 2018 r. odbył się XXXIX rajd pieszy w ramach edukacji regionalnej. Projekt ten realizowany jest w ramach Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020.Tym razem tematem przewodnim były Suburbia Bydgoszczy, a trasa liczyła 14 km. 
W ten mroźny, ale słoneczny poranek mieliśmy okazję rozpocząć naszą wędrówkę w Niwach, kierując się do Uroczyska Prodnia w Jarużynie. Schodząc w dół nie obyło się bez kilku poślizgnięć, ale wymagająca ścieżka nie powstrzymała nas od podziwiania terenu, który nas otaczał. Naszą drogę umilił piękny krajobraz wiejski i lasy otaczające przedmieścia Bydgoszczy. Podczas rajdu mieliśmy okazję porozmawiać o procesie urbanizacji i zobaczyć jego efekty na własne oczy. Ostatnią część trasy przeszliśmy po wale przeciwpowodziowym, podziwiając teren zakola Wisły, aż do Starego Rynku w Fordonie. Naszym przewodnikiem był nauczyciel geografii Pan Grzegorz Deptuła. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne wspólne wędrówki.

Katarzyna Śniegocka, kl.3b

W listopadzie możemy pogratulować sukcesu Karolinie Krzewskiej z klasy 3d , która zakwalifikowała się do etapu okręgowego XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie pod patronatem wydziałów prawa wielu wyższych państwowych uczelni . 
Do grona uczestników etapu okręgowego LX Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym zakwalifikował się uczeń klasy 2 d Bartosz Zasowski , który powtórzył swój sukces z ubiegłego roku.
W grudniu możemy trzymać także kciuki za naszych trzech gimnazjalistów Mikołaja Perlika , Michała Szczechowskiego i Aleksandra Rutkowskiego w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii.

Aleksandra Kołecka

W dniach 9-12.11.2018 r. odbyła się wycieczka studyjna do Lwowa w ramach nagrody II Bydgoskiej Olimpiady Wiedzy o Ukrainie. Zobaczyliśmy wiele miejsc związanych z polską, jak i ukraińską historią miasta. Zwiedziliśmy Katedrę Ormiańską, Operę Lwowską, pałac Potockich, starówkę, Cmentarz Łyczakowski i wiele innych atrakcji turystycznych. W Teatrze Dramatycznym im. Marii Zańkowskiej obejrzeliśmy sztukę ”Rewizor” słynnego rosyjskiego pisarza Mikołaja Gogola, wysłuchaliśmy koncertu „Sto utworów na stulecie niepodległości”. 11listopada złożyliśmy kwiaty na Cmentarzu Obrońców Lwowa, w ten sposób oddaliśmy hołd młodym bohaterom.

 

„Ojcowie Niepodległości” – wystawa IPNW naszej szkole z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości gościliśmy wystawę „Ojcowie Niepodległości” pod patronatem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Zostały zaprezentowane sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Dodatkowo przedstawiono plansze zawierające krótkie biogramy postaci, a także fotografie archiwalne. Po wystawie oprowadzali uczniowie z klasy III d Natalia Arbszajtis , Adam Marszański i z klasy 3 ag Szymon Kufel i Michał Szczechowski.

 

Klasa 1b wyruszyła 3 raz na podbój uczelni UKW w ramach projektu,, Zdolni znad Brdy".Tym razem badaliśmy bezkręgowce słodkowodne.
Odróżnienie pani rak od pana raka nie było wcale takie trudne.Pogoda listopadowa nie rozpieszczała, więc tym razem ekologii uczyliśmy się odpowiadając na pytania z Olimpiady Ekologicznej.Projekt się już kończy. A my czekamy na więcej....


Zbliża się 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 13 stycznia 2019 r. W związku z tym organizujemy grupę wolontariuszy, osoby chętne do zbierania pieniędzy na rzecz szpitali dziecięcych.
Uczniowie Siódemki z klas I-III zainteresowani tą formą pomocy proszeni są o zgłoszenie się i wpisanie na listę do pana Piotra Kowalkowskiego w dniach 19-28 listopada. Liczba miejsc jest ograniczona, proszę o przemyślaną i dojrzałą decyzję.


Wyłącz nienawiść. Zmiana języka może zmienić świat!

Mijający weekend upłynął grupie przedstawicieli Rady SU bardzo pracowicie. Jako jedna z pięciu polskich szkół bierzemy udział w międzynarodowym projekcie SILENCE HATE, który ma na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści w Internecie wymierzonej przeciwko migrantom i uchodźcom. Nasi trenerzy z Amnesty International pokazali nam czym jest mowa nienawiści i jak ją rozpoznać. Poznaliśmy historie kilku uchodźców. Za tydzień dalszy ciąg naszej pracy.

Zdrowie, to nie tylko stan ciała, ale także ducha. W okresie dojrzewania w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej dochodzi do wielu zmian. Nastolatki dotkliwie to odczuwają. Często są skazane na frustracje i lęki. Borykają się z wieloma trudnościami i świadomym poznawaniem świta.

Zakupione przez bibliotekę w ostatnim czasie pozycje książkowe mogą Wam pomóc w rozwiązaniu wielu różnych problemów.

 1. „Relacje na huśtawce”- książka da odpowiedź jak uwolnić się od negatywnych wzorców  zachowań, da proste i jasne wskazówki jak  stworzyć lepsze życie dla siebie i dla tych, których kochasz
 2. „Lęk i zamartwianie się u nastolatków” – książka pokazuje jak opanować uczucie lęku położyć kres zamartwianiu się, pomoże wypracować pozytywny obraz samego siebie i nauczy rozpoznawać niespokojne myśli
 3. „Depresja nastolatków” – książka wyjaśni czym jest depresja, jak często dotyka nastolatków, jak ją odróżnić od typowych dla nastolatków wahań nastrojów, czy wymaga leczenia
 4. „Zrozumieć świat ucznia z zespołem Aspergera”- książka opisuje problemy jakie napotyka w szkole uczeń z zespołem  Aspergera, tłumaczy swoistą odmienność, pokazuje jak wzmocnić i wykorzystać mocne strony osobie dotkniętej tą dysfunkcją

Zapraszamy do czytania

bibliotekarze

Próbne egzaminy: gimnazjalny i maturalny odbędą się w dniach 7,8 i 9 stycznia 2019 roku.

Uczniowie klasy 3 b liceum i 3 gimnazjum korzystając z pięknej listopadowej aury zwiedzili jedną z największych stolic. Berlin przywitał wieloma ciekawostkami architektonicznymi, kulturowymi, powtórką z historii,a także przeżyciami przyrodniczymi w Muzeum Historii Naturalnej.Oswojone wróble przed Bundestagiem nie zakończyły przygody.Najciekawszy punkt programu to Plastinarium w Guben.O tym w kolejnej relacji....

Informujemy, że do etapu finałowego zakwalifikowały się następujące osoby:

 • Karolina Michalska
 • Aleksandra Majewska
 • Jakub Lisiak
 • Zuzanna Mindak
 • Michał Markowski
 • Aleksandra Tokarz
 • Martyna Rutka
 • Michał Szczechowski
 • Oliwier Pawłowski
 • Jędrzej Dykas

Serdecznie gratulujemy!

Etap finałowy odbędzie się 4 grudnia 2018 o godzinie 9.00 w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Przypominamy, że jako pierwsza wchodzi osoba ostatnia z listy.

 

Organizatorzy – nauczyciele języka angielskiego VII LO.

 

 

W środę 14 listopada gościliśmy w murach Siódemki uczestników konkursu historycznego o symbolach narodowych "Jaki znak Twój?" organizowanego w ramach obchodów NŚN 2018. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszym konkursem, a zwycięzcom gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania.  Najważniejszymi beneficjentami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania są dzieci i młodzież. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole celebrowaliśmy święto 2 października. Podczas przerw nauczyciele czytali fragmenty swoich ulubionych lektur.