11.02.2020 z okazji  Ogólnopolskiego Dnia Transplantologii mieliśmy przyjemność gościć panią doktor Marię Tomczak i panią doktor Aleksandrę Woderską, pracujące w Klinice Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy oraz pana Henryka Szeląga prezesa Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia na rzecz Transplantologii.

W naszym szkolnym klubie odbyły się zajęcia dla uczniów klas medycznych /2c, 3c, 2b/, podczas których uczniowie mogli posłuchać historii o śmierci i o życiu z „pierwszej ręki” czyli o  wdzięczności za dar przeszczepu nerki. Zdobyliśmy także wiedzę o wysokim poziomie rozwoju transplantologii w Polsce, o głównych jej problemach i mogliśmy zadawać pytania.                                         

Dziękujemy!

Tomasz Landowski kl. 2c

 

13 lutego 2020 r.  w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy podczas obchodów Miejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu po raz siódmy uczniowie VII i VIII Liceum Ogólnokształcącego zadali pytania o Przeszłość i o Przyszłość.


O Przeszłość, ponieważ zagłada Żydów podczas II wojny światowej była zjawiskiem bez precedensu; zjawiskiem totalnym i jednocześnie irracjonalnym. Zagłada, która wydarzyła się w sercu cywilizowanej Europy nie ma racjonalnego wytłumaczenia.

O Przyszłość, ponieważ po wojnie Ci, którzy przeżyli musieli wrócić do Życia. Życia, które już nigdy miało nie być takie jak wcześniej. Większość z nich straciła wszystko – począwszy od domów po najbliższych. Dom, co prawda, można odbudować. Postawić go gdziekolwiek. Zmarłych nikt już nie przywróci.


O Przyszłość, ponieważ jako narody, społeczności i zwyczajnie – jako ludzie – nie odrobiliśmy lekcji z Holokaustu. I pozwalamy, by wokół nas na nowo pojawił się język nienawiści znany z czasów Zagłady. Naszym największym przewinieniem wobec drugiego człowieka jest obojętność.

Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 3d Bartosz Zasowski awansował do centralnych rozgrywek Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie oraz uzyskał 9 miejsce w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Natomiast w etapie okręgowym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym reprezentowała naszą szkołę Natalia Świerkowska z klasy 1d. Gratulujemy i życzymy im następnych sukcesów.

Dnia 15 stycznia klasa 1 h udała się do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy mieszczącego się przy ulicy Czerkaskiej 2, w celu poszerzenia swojej wiedzy. Tematem przewodnim było uzbrojenie zarówno wojska polskiego, jak i wojsk zagranicznych. W trakcie tej wycieczki byliśmy świadkami niesamowitej podróży rozpoczynającej się u schyłku średniowiecza a kończącej się po II wojnie światowej. W całej podróży towarzyszył nam kustosz muzeum Pan Jerzy Lewic, który oprowadzając nas po muzeum co chwile wplatał ciekawostki. Poznaliśmy tajniki ewolucji uzbrojenia od zbroi rycerskiej, która ważyła ponad 30 kg, aż do broni maszynowej używanej podczas II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się, że  zanim  broń palna ewoluowała do broni maszynowej jej pierwowzorem była  strzelba z ołowianymi nabojami (kulami), której załadowanie trwało ponad 30 minut. Pan Lewic wyjaśnił nam, że w celu  użycia strzelby z ołowianymi kulami opracowano specjalną taktykę. W szeregu stali żołnierze, po oddaniu  swojego strzału już z naładowanej broni szli na koniec po to, aby   załadować znowu swoją broń a wtedy drugi rząd wykonywał ostrzał i tak bez przerwy.

Historia  oręża i wojskowości  jest niezwykle  ciekawa, napisano o niej wiele ciekawych książek. Jeśli interesuje was ten aspekt historii i chcecie się o nim dowiedzieć więcej to zachęcam was do odwiedzenia Muzeum Wojsk Lądowych i odbycia podróży w czasie od najbardziej prymitywnych form uzbrojenia aż do najnowocześniejszej broni stosowanej współcześnie.

Albert Spica, Adam Fijałkowski, klasa I h

Na 28. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy połączyliśmy pomoc potrzebującym ze świetną zabawą!  Udało się nam zebrać 5623,85 złotych, jest to bardzo duża kwota, która robi wrażenie! W wydarzeniu wzięły udział wszystkie klasy, które licytowały przedmioty przyniesione przez uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły, a pieniądze z licytacji zostały przeznaczone na dziecięcą medycynę zabiegową, czyli sprzęt dla najbardziej potrzebujących.

 Chcielibyśmy podziękować wszystkim obecnym oraz wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do naszej akcji, bez waszej pomocy nie udałoby się nam!

Klasa 1E z wychowawcą.